T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

Afyonkarahisar Müftülüğü

02.06.2020

“Diş Kirası” Geleneği Yaşatıldı.

Afyonkarahisar il ve ilçe müftülükleri Koronavirüs sürecinde toplumun her kesimine yönelik hizmetlerine devam etti.

Koronavirüs süreci ile ilgili Diyanet İşleri Başkanlığınca alınan tedbirler çerçevesinde, Afyonkarahisar Müftülüğü resmi sosyal medya hesapları üzerinden toplumun her kesimine yönelik hizmetler yürütmeye devam etti. Bu kapsamda gençlere yönelik de bir dizi program gerçekleştiren müftülük, Ramazan Bayramı günlerine özel, il gençlik koordinatörlüğünce planlanıp yürütülen “Diş Kirası” isimli bir yarışmayı bayramın her günü sosyal medya hesapları üzerinden yayınlayarak hayata geçirdi.

Afyonkarahisar İl Müftülüğü Gençlik Koordinatörlüğü sosyal medya hesaplarını takip eden gençler bilgi sahibi olurken eğlendiler, eğlenirken kazandılar.

Afyonkarahisar İl Gençlik Koordinatörlüğü tarafından hazırlanan “Diş Kirası" isimli yarışma programı Ramazan bayramı günlerinde gençlik koordinatörlüğü sosyal medya hesabında canlı yayınla gerçekleştirildi. İl Gençlik koordinatörleri Esra ve Ebubekir Çetiner’in hazırlayıp sunduğu canlı yayınlara ülkenin farklı şehirlerinden, her yaş grubundan pek çok kişi ilgi gösterdi. Ramazan boyunca sosyal medya üzerinden paylaşılan “Gençlik Kumanyası”nda yer alan bilgilerin katılımcılara soru olarak yöneltildiği programa İstanbul’dan Mersin’e, Erzurum’dan İzmir’e kadar pek çok şehirden katılım sağlandı. DİB yayınları gençlik serisinde yer alan eserler başta olmak üzere Başkanlığın pek çok yayınının tanıtıldığı programda tamamı Diyanet İşleri Başkanlığı yayınlarından toplam 100 eser “Diş Kirası” olarak hediye edildi.

Osmanlı devletindeki “Diş Kirası” geleneğinin sosyal medya hâli...

Gençlik Koordinatörlüğü tarafından yapılan açıklamada yarışmayla ilgili şu ifadelere yer verildi: “Osmanlı Devleti’nde uygulanan çok zarif bir gelenek vardır: “Diş Kirası” geleneği. Hâli vakti yerinde olanlar sofralarına misafir ettikleri kimseler evlerinden ayrılmadan önce, “Soframızı şenlendirdiniz. Misafir bereketi kazanmamıza vesile oldunuz. Orucunuzu bizimle açtınız. Dişleriniz yoruldu. Bu da sizin diş kiranız.” derler ve hediyeler verirlermiş.

Bu Ramazan sofralarımıza misafir alamadık ve kimseye misafir olamadık. Ama gençlerimizin gönüllerine misafir olmak ve gençlerimizin ruhunu doyurmak amacıyla “Gençlik Kumanyası” hazırladık. Bayram için de gençlik kumanyamızı takip eden, sayfamıza misafir olan değerli takipçilerimize “Diş Kirası” mesabesinde hediyeler ikram ettik.”

İl Müftü Yardımcısı Sevdegül Çekiç de yarışmaya gösterilen ilgiden memnuniyetini şu sözlerle dile getirdi: “Sağlığımız için sokağa çıkma kısıtlaması olan, kimseyi ziyarete gidemediğimiz bayram günlerinde gençlik koordinatörlüğü sosyal medya hesapları vasıtasıyla müftülüğümüzün çalışmalarını takip edenlerin evlerine konuk olduk. Gerçekleştirdiğimiz bu yarışma ile toplumun birlik ve beraberliğini pekiştiren naif geleneklerimizi sürdürmenin yanında hediyeleşmenin verdiği muhabbeti de insanlar arasında sağlayarak Valiliğimiz himayesinde yürüttüğümüz “2020 Afyonkarahisar Sevgi Yılı” projesine katkı sağlamayı amaçladık. Beklediğimizin üzerinde bir ilgi ve katılım gerçekleşti. Emeği geçen arkadaşlarımıza ve ilgilerinden dolayı takipçilerimize teşekkür ediyoruz. Sosyal medya üzerinden gerçekleştirdiğimiz bu gibi çalışmaların devam etmesi yönünde talepler bize ulaşıyor. İlerleyen günlerde yayınlamak üzere yeni programlar/yarışmalar üzerinde çalışıyoruz